JABLOFEST 2018

22.08.2018

V pořadí pátý JABLOFEST opět přivítal stovky návštěvníků a nabídl skvělou hudbu...

17. srpna 2018 jsme měli příležitost na pódiu JABLOFESTu vidět a slyšet jablonské DOCENTY, olomoucké FROPLES, ostravské PLACES, domácí ON THE ROOF, brněnské GUILTY ECHOES a ústecké WASABI.

Fotografie z JABLOFESTu 2018 si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

WASABI

Skupina Wasabi vznikla na konci léta roku 2008 v Ústí nad Orlicí. Wasabi se chtělo v batolecím věku věnovat cover verzím známých i méně známých kapel, převážně však takovým, které na rockových zábavách běžně ke slyšení nejsou, pro osvěžení leckdy mírně stojatých vod v malém českém rybníce...

Na konci léta roku 2011 došlo ve Wasabi ke zlomu. Kapela se s rostoucí chutí začíná věnovat vlastním věcem na úkor coverů a zdá se, že tento trend bude trvalejšího rázu. Po nějakém čase hledání a zkoušení nových členů a práci na vlastních věcech se karta obrací. Wasabi nahrává ve své zkušebně pět demoverzí vlastních skladeb s vlastními českými texty a spolu s novými fotkami otvírá novou kapitolu na webu i na podiu...

Po vydatném koncertování v roce 2013 vydává Wasabi svoje první minialbum s názvem Život v ulitě. Nahrávka byla pořízena v srpnu 2013 v renomovaném studiu SONO. Následující období je ve znamení koncertů, skládání i nahrávání nových pecek a dalším milníkem pro kapelu je vydání klipového debutu na skladbu s názvem Zdi v červnu 2016. Klip i skladba úspěšně bodují například v Shockparádě na serveru Rockshock a v České desítce na radiu RockZone.

Bandzone: https://bandzone.cz/wasabi

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Tb85b6CU9XI

Facebook: https://www.facebook.com/wasabi.uo/


FROPLES

Froples je čtyřčlenná olomoucká kapela. Světlo světa spatřili už v roce 2015, kdy vypustili svůj první singl a nebáli se svoji živou show ukázat i za hranicemi, kde sklidili nemalý úspěch...

Po jejich rychlém zjevení začali svým příjemným indie-rockem protkaným výraznými kytarovými riffy brát dech příznivcům klubových akcí, ale také velkých festivalů, zahráli si na RfP, v pražském Roxy či v brněnské Melodce. Jejich první singl Downstairs znají nejen diváci Óčka Expres, ale také posluchači Radia 1 a Radia Wave, kde se objevil i singl druhý. V současné chvíli mají tedy Froples na kontě 2 úspěšné singly a chystají se dobýt jak českou, tak světovou scénu svojí hudbou působící na posluchače přímo, rovnou a bez zbytečných metafor.

Downstairs (video): https://www.youtube.com/watch?v=0yfT4SQC0bs

The City (video): https://www.youtube.com/watch?v=k7WoACeDRlg

Bandcamp: https://froples.bandcamp.com

Bandzone: https://bandzone.cz/froples

Facebook: https://facebook.com/froples

Instagram: https://www.instagram.com/froples_band/

Soundcloud: https://soundcloud.com/froples

ON THE ROOF

Kapelu On the Roof (alternative rock) z Jablonného nad Orlicí charakterizuje pestrý zvuk, změny nálad a odtrženost od zavedených postupů. Hudba, kterou nelze snadno zařadit do určitého stylu, pokaždé tam uslyšíte něco nového a jiného. Kapela založená na bicích a kytarách, s různými prvky elektroniky a saxofonovými sóly. Na kontě mají čerstvě pokřtěné EP MA MADASHI WA?.

Bandcamp: https://ontheroofofficial.bandcamp.com/

Facebook: https://www.facebook.com/ontheroofofficial/ 

PLACES

PLACES je pětičlenná ostravská kapela, která vznikla v roce 2010. Má na kontě 3 EP a jedno dlouhohrající album, nespočet koncertů po ČR a busking v berlínských ulicích. Kapela se v prvních letech existence hledala pomocí různých cest a přístupů, ale stále vycházela z kytarové hudby. Během let došlo na pár personálních změn, ale čtyři pětiny kapely jsou původní.

Debutová deska "Distant Edges" vyšla v dubnu 2016 pod labelem X Production. Vznikla pod producentským dohledem Tomáše Neuwertha (Umakart, Kittchen, Kafka band, Nierika, LU atd.). O mastering se postaral Steve Kitch z anglického Devonu (Anathema, Opeth, The Pinneaple Thief).

Na albu, na němž Places společně s Tomášem Neuwerthem pracovali v kopřivnickém studiu Animan už od poloviny roku 2014, je devět písní, jejichž společným tematickým jmenovatelem je lidské nitro, touha, bolest, odloučení a zmatek. Texty jsou často inspirovány příběhy a pocity skutečných lidí, hudba je v mnoha případech dílem okamžiku. Places se nebojí silných melodií, ale také se nikdy nesnažili zalíbit na první poslech. Za největší hudební vlivy kapela považuje rozličné kytarovky - od současných Foals či Daughter až ke klasikám jako jsou Pink Floyd nebo Mike Oldfield.

Singly 4AM a Insecure bodovaly jak ve Velké sedmě Radia 1, tak v soutěži Startér na Radiu Wave. Díky těmto skutečnostem dostali šanci zahrát na festivalech United Islands of Prague, Rock for People či Beseda u Bigbítu (2016). První ze zmíněných singlů se probojoval i do celoroční Top 50 CZ/SK skladeb Radia 1 a s klipem byl uveden i v pořadu Drive na Óčku. Album Distant Edges sklidilo veskrze pozitivní ohlasy a přišly další příležitosti zahrát na zajímavých místech, například na akci Soundz Czech - 24. narozeniny pražské Roxy, Ozvěny hudebních cen Vinyla, nebo Free Mondays v NoDu, kde předskakovali americkým alternativcům King Who.

V roce 2017 kapela pokračuje v koncertování, od klubů přes majálesy až na festivaly jako je Praha žije hudbou nebo Fingers Up!. Český hudební časopis Headliner v červencovém čísle Places zařadil mezi 50 největších nadějí české hudby. V létě se Places vrací do studia za Tomášem Neuwerthem a na podzim přichází s atmosferickým singlem Goodbye to Me (Traveller), k němuž kytarista kapely Jakub vytvořil osobité lyric video. Singl se opět dostává do rádií a povědomí o kapele se pomalu rozšiřuje. Places uzavřou spolupráci se Sound Czech - Connect (nově vzniklou kanceláří pro export českých interpretů do zahraničí) a podnikají výměnné koncerty s vídeňskými kapelami Tenta a Aramboa, jeden v Praze, druhý ve Vídni, kde sklízí úspěch.

Na konci roku 2017 přišla nabídka od agentury Fource.cz předskakovat v lednu 2018 britským indie hvězdám Wolf Alice v pražské Roxy. Koncert byl vyprodaný a Places se těšili pozitivnímu ohlasu.

Bandcamp: https://placesmusic.bandcamp.com/album/distant-edges

Facebook: https://www.facebook.com/placesmusic/ 

DOCENTI

Historie kapely Docenti sahá až do roku 2009, kdy se všichni členové kapely sešli ve vokálně-instrumentálním souboru GEMMA v Sopotnici. Tam se inspirovali k založení kapely Docenti.

Název Docenti - nevychází z jejich akademických titulů, nýbrž jde o váhovou jednotkou členů kapely. Kdo má do 100 kg je Docent, kdo má nad 100 kg je přescent.

Co se týče repertoáru, tak všichni mají rádi hudbu první poloviny 20. století a proto ji i hrají. Nevyhýbají se ale žádné muzice. V repertoáru mají lidovky, operetku, árie z oper.

Kapela Docenti v minulosti také spolupracovala s ochotníky z Jablonného nad Orlicí, kdy živě doprovázela všechna jejich představení (prý je to vzácné, když ochotníkům hraje kapela "naživo"). Docenti také přijali nabídku ke spolupráci s divadelním spolkem Kollár Letohrad. V prosinci 2015 a v lednu 2016 si s mnoha přizvanými kamarády muzikanty střihli muzikál Noc na Karlštejně Karla Svobody.

No a na závěr je potřeba zmínit, že Docenti hrají rádi a hráli už na 1. a 2. ročníku Jablofestu. 

GUILTY ECHOES

"Čtveřice hlásící se k brněnské kytarové renesanci" ve své hudbě snoubí postpunk s postupy noiserocku a nebojí se přitažlivé melodičnosti ani hlučných pasáží. Jejich záběr navíc rozhodně přesahuje domovské město a tamní kapely, nedávno koncertovali třeba ve společnosti hlučných italských metalistů Syk - a koncert v Ostravě může být dalším důležitým krokem kupředu.

Od mnohých současníků se kapela odlišuje všeobjímající drtivou sílou přednesu, a to hlavně naživo, nebo dekonstrukcí písňové struktury. Brněnská čtveřice má za sebou EP Upset, kde ve čtyřech skladbách vcelku jasně vymezili své teritorium - kromě výše zmíněných žánrů stojí za zmínku též špinavější indie rock. Melodie s duší a slova, která se zařezávají.

Bandcamp: https://guiltyechoes.bandcamp.com/releases

Facebook: https://www.facebook.com/GuiltyEchoes/

Instagram: https://www.instagram.com/guiltyechoes/?hl=en

Vytvořte si webové stránky zdarma!